Astma u kotów nie jest zjawiskiem odosobnionym. Wiele zwierząt cierpi z powodu tego schorzenia. Czym się objawia i jak ją leczyć?
Czym jest kocia astma?
Choroba ta powstaje na skutek działania czynników drażniących układ oddechowy, powodując nagły i gwałtowny skurcz oskrzelowy. Może on ustąpić samoistnie lub po zastosowaniu odpowiednich leków. Na drodze badań zauważono, że przebieg choroby jest bardzo podobny u ludzi i czworonogów.
Kot astma – przyczyny występowania i objawy
Astma jest schorzeniem o podłożu alergicznym. Możliwym jest, że jej początkiem mogą być nawracające infekcje dróg oddechowych. Jako bezpośrednie przyczyny wymienia się jednak alergeny, zwłaszcza: pyłki roślin, roztocza, perfumy, kadzidełka, lakiery i farby, dym tytoniowy itp.
Podstawowym objawem jest kaszel oraz duszności nagłe lub pojawiające się co jakiś czas.
Kiedy występuje astma u kotów?
Najczęściej na astmę zapadają zwierzęta w wieku 1-8. Znacznie częściej problem dotyczy kocurów. Szczególnie często chorują rasy egzotyczne – koty syjamskie, birmańskie, himalajskie i perskie. Szacuje się, że problem może dotyczyć około 1% całej kociej populacji.
Ponieważ astma jest chorobą nieuleczalną i pogłębiającą się z wiekiem, można jedynie ograniczać objawy. Najczęściej stosuje się terapię lekami sterydowymi, które zwierzę często musi przyjmować do końca życia.