Jak wybrać ściółkę dla konia?

Utrzymanie czystości w boksie to nie jedyne działanie, które zapewni koniowi komfort. Istotny jest także dobór odpowiedniej ściółki. Jaka ściółka dla konia jest najlepsza? W poniższym artykule znajdziesz informacje dotyczące popularnych ściółek, ich zalety i wady.

Słoma

Słoma jest tania i łatwo dostępna, przez co wielu hodowców koni używa jej jako ściółkę. Należy jednak pamiętać, że różne rodzaje słomy w innym stopniu wchłaniają mocz i wodę. Przykładowo słoma pszenna bardzo dobrze sobie z tym radzi, natomiast owsiana już nieco gorzej. Jednak słoma nie jest zalecana dla koni z alergiami oraz chorobami układu oddechowego. Ważne jest również właściwe przechowywanie słomy, zapleśniała lub zapylona może zaszkodzić zwierzęciu. Średni koszt to od 150 do 170 zł za boks.

Wióry i trociny

Innym rodzajem ściółki są trociny, które bardzo skutecznie wchłaniają nieprzyjemne zapachy. Przechowywanie trocin jest stosunkowo łatwe, a wióry nadają się dla koni z alergiami czy skłonnością do kolek. Są one jednak nieco droższe niż słoma. Weterynarze odradzają stosowanie trocin z tartaku, ponieważ często one bardzo pylą, są wilgotne, mogą też zawierać ostre elementy przez co mogą koniowi zaszkodzić.

Ściółka torfowa

Główną zaletą torfu jest jego stosunkowo niska cena i lepsza wydajność niż w przypadku trocin. Ponadto torf dobrze trzyma ciepło, nada się także dla koni mających problemy z układem oddechowym.

Papierowa forma

Na ściółkę składa się zadrukowany papier, cięta makulatura lub gazety. Konie zwykle ich nie jedzą, a nawet jeśli się to zdarzy, nie zaszkodzi to zwierzęciu. Do wad takiego rozwiązania należy efekt wizualny oraz zaśmiecanie stajni, kiedy wieje wiatr.

Mata

Do boksu można także włożyć gumowe maty. Zwykle nie są tanie, ponieważ ceny zaczynają się od 1600 zł, jednak są one antypoślizgowe i praktyczne podczas sprzątania. Jeśli chcemy używać mat, należy doposażyć boks w odpływy i nawet kilkakrotnie w ciągu dnia sprzątać boks. Na polskim rynku raczej nie są zbyt popularne.

Ściółka z lnu

Ściółka lniana nie pyli się, a przy tym jest o wiele bardziej chłonna niż np. trociny. Łatwo ją przechowywać oraz można później wykorzystać len na kompost. Ściółka lniana pełni podobną funkcję jak materac.

Granulat drzewny

Pellet to włóknina drzewna po obrobieniu i skompresowaniu. Po dodaniu wody zwiększa swoją objętość. Po namoczeniu go w boksie, utworzymy materac. Ze względu na konieczność dodania wody jej stosowanie jest bardziej pracochłonne niż w przypadku innych ściółek, jednak pozwala na łatwe wybieranie nieczystości z boksu. Piętnaście kilogramów granulatu to koszt około 25 zł, na start potrzebujemy sześć worków, po pięć litrów wody na każdy worek.

Jak wybrać ściółkę dla konia?

Wybór powinien być świadomy i uzależniony od stanu zdrowia zwierzęcia. Inną istotną kwestią jest utrzymanie stajni w czystości. Należy również zastanowić się, gdzie będziemy składować i utylizować obornik. Dobrze dobrana ściółka i czysty boks gwarantują naszemu zwierzęciu komfort i dobre zdrowie.

Po więcej porady zapraszamy na bloga Vetfactory: https://vetfactory.pl/blog