Sztuczne czy naturalne – jakie wybrać gryzaki dla psa?

Pies to bez wątpienia najlepszy przyjaciel człowieka. Nic zatem dziwnego, że każdy troskliwy właściciel czworonoga potrafi zrobić wszystko, aby był on radosny oraz w pełni szczęśliwy. Aby nasz czworonogi pupil przez długie lata cieszył się dobrym zdrowiem warto go prawidłowo odżywiać oraz wyposażyć w odpowiedni gryzak.

Znaczenie gryzaków w życiu czworonoga

Każdy dobrze wyposażony czworonóg powinien posiadać nie tylko smycz i obrożę, lecz także odpowiednie zabawki oraz gryzaki. Gryzienie twardych smakołyków to ulubione zajęcie, któremu każdy pies potrafi oddawać się godzinami.

Jaką zatem rolę pełnią gryzaki dla psa?

Gadżety te spełniają dwie istotne funkcje. Po pierwsze stanowią doskonałą i pasjonującą zabawę, która potrafi wyciszać oraz doskonale rozładowywać emocje każdego czworonoga.

Po drugie dzięki gryzakom psu nie psują się zęby. Tymczasem zaniedbanie u psa higieny dziąseł i zębów w wielu przypadkach prowadzi do ropnych zapaleń dziąseł, paradontozy oraz wypadania zębów. A w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poważnych chorób serca, nerek oraz wątroby.

Gryzaki dla psa są doskonałym rozwiązaniem dla aktywnych oraz niespokojnych czworonogów. Dając im gryzak każdy właściciel ma zapewnioną chwilę relaksu i spokoju.

Sztuczne gryzaki dla psa

Obecnie w sklepach z akcesoriami dla zwierząt domowych wybór gryzaków jest bardzo duży. Niektóre z nich są naturalne, a inne z kolei wykonane z tworzyw sztucznych.

W ostatnim czasie bardzo popularne są gryzaki z gumy, które to są wysmarowane pastą mięsną oraz zawierają w środku psi przysmak. Taki gryzak zazwyczaj przestaje być dal psiaka atrakcyjny po zjedzeniu znajdującego się w środku smakołyka.

Doskonałym rozwiązaniem jest także wyposażenie swego czworonoga w sztuczną, gumową kość. Dostępne w wielu sklepach tego typu gryzaki są wyposażone w wypustki masujące dziąsła. Każdy pies posiadający taki gadżet może poszczycić się zadbaną jamą ustną. Dziś w poszczególnych sklepach można spotkać gryzaki dla czworonogów w postaci bucików, kostek, precli oraz patyczków.

Najzdrowsze, w pełni naturalne gryzaki dla psa

Oprócz gryzaków wykonanych ze sztucznych tworzyw w wielu sklepach oferowane są także gryzaki wykonane z naturalnych tworzyw. Każdy troskliwy właściciel dbający o zdrowie swego psa doskonale wie, że stanowią one najlepszy wybór. Każdy klient może zaopatrzyć swego czworonoga w:

  • gryzaki wykonane z wysuszonych, świńskich uszy, penisów oraz żwaczy
  • gryzaki zrobione z prasowanej skóry wołowej
  • gryzaki wykonane z korzenia wrzośca drzewiastego
  • gryzaki wykonane z poroża jelenia lub suszonej racicy
  • gryzaki wykonane z mleka jaka himalajskiego

Te naturalne gadżety są w pełni bezpieczne dla zdrowia każdego psa. Wpływają one nie tylko pozytywnie na stan uzębienia, lecz także są bogate we wszystkie niezbędne składniki mineralne. Ze względu na dużą kaloryczność stanowią one doskonały wybór dla szczeniąt, które to są w okresie intensywnego wzrostu.

Decydując się na zakup naturalnych gryzaków, warto unikać tych, które są sztucznie wybielane. Co prawda są one o wiele bardziej atrakcyjniejsze dla ludzkiego oka, ale do ich produkcji są używane chemikalia, które mogą być toksyczne dla psa.

Chcąc wybierać zdrowy gryzak dla swego czworonoga należy zawsze pamiętać o tym, aby sprawdzać jego skład oraz kraj produkcji. Warto też zawsze zwrócić szczególną na kaloryczność wybranego produktu. Zbyt kaloryczne gryzaki mogą bowiem doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości pupila.

Karma farmina a zdrowe żywienie czworonoga

Każdy właściciel psa powinien także zadbać o jego właściwe odżywianie. W związku z tym niezwykle ważny jest dobór właściwej karmy. Doskonałą propozycją jest bez wątpienia karma farmina, która zawiera w swoim składzie odpowiednią ilość mięsa oraz warzyw. Karma ta jest bardzo dobrze zbilansowana i jest doskonałym źródłem witamin oraz błonnika, który to wspomaga proces trawienia. Ta w pełni wartościowa karma w zależności od wyboru jest dedykowana zarówno dla szczeniaków, jak i dorosłych psów.