Kot po sterylizacji? Co warto wiedzieć?

Jeśli planujesz poddać swojego podopiecznego zabiegowi sterylizacji lub właśnie go przeszedł, koniecznie poznaj wszystkie fakty na ten temat i dowiedz się, jak o niego zadbać. Choć sterylizacja jest zabiegiem bardzo często przeprowadzanym, raczej nieskomplikowanym i niosącym za sobą niewielkie ryzyko powikłań, kot zaraz po nim powinien być otoczony szczególną troską. Co musisz zrobić, aby zapewnić swojemu mruczkowi komfort i bezpieczeństwo? Sprawdź!

Sterylizacja a kastracja – co to jest?

Pomimo tego, że nazwy te stosowane są często zamiennie, nie oznaczają tego samego zabiegu. Powszechnie, dla ułatwienia komunikacji, przyjmuje się, że kocur przechodzi kastrację, natomiast kotka poddawana jest sterylizacji. Tymczasem każdy z tych zabiegów można przeprowadzić zarówno u kocura i kotki. Kastracja polega na usunięciu chirurgicznym (całkowitym wycięciu) jąder u kocura oraz usunięciu jajników z macicą (lub bez) u kotki. Sterylizacja to zabieg polegający na np. podwiązaniu nasieniowodów u kocura oraz podwiązaniu jajowodów u kotki. Każdy z zabiegów ma na celu doprowadzenie do pozbawiania płodności.

Jak opiekować się kotem po zabiegu?

Kluczowe dla komfortu i bezpieczeństwa Twojego podopiecznego są pierwsze dni. Zapewnij pupilowi możliwość odpoczynku w cichym, spokojnym miejscu, gdzie nikt nie będzie go niepokoił. Jeżeli kot szuka kontaktu, bądź przy nim. Gdy natomiast woli wypoczywać sam, pozwól mu na to. Zadbaj o to, aby kot miał bezpieczny i bezproblemowy dostęp do kuwety, legowiska i miski z wodą, ponieważ zaraz po zabiegu może mieć trudności z chodzeniem. Zapytaj lekarza o karmienie i pojenie.

Jeśli kot wychodzi na zewnątrz, pozostał go w domu w najbliższych dniach, aby nie zabrudził i nie naruszył rany. Obserwuj go i jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii.

Dlaczego koty po kastracji tyją?

Jest to zjawisko bardzo częste, którego jednak można uniknąć! Po zabiegu metabolizm spowalnia i nie potrzebuje już tylu kalorii co wcześniej. Jeśli natomiast mimo to jest karmiony jak dotychczas, nadwyżka odkłada się pod postacią zbędnych kilogramów. Chcąc zapobiec temu problemowi, zmień dietę. Specjalistyczna karma dla kota po sterylizacji to podstawa. Tego rodzaju karmy, jak np. karmy SPECIFIC™, cechują się niższą wartością energetyczną, która jest dostosowana do potrzeb kotów po zabiegu sterylizacji. Ponadto zatroszcz się o regularną aktywność fizyczną pupila – zwłaszcza wtedy, gdy jest kotem niewychodzącym i większość czasu spędza na kanapie!