W jaki sposób koty widzą świat? Jak widzą koty – Czy kot widzi kolory?

Współczesna nauka pozwala nam poznać znacznie dokładniej sposób w jaki nasze pupile postrzegają świat. Może czasami warto się zastanowić jak widzą koty wszystko wokół i nas samych?

jak widzą koty

Trzeba zaznaczyć, że dla kotów zmysł wzroku nie jest najważniejszym. Znacznie istotniejsze i przydatniejsze są słuch, węch i orientacja w przestrzeni.

W przypadku wzroku koty widzą mniej wyraźnie niż ludzie. Ich zakres ostrego widzenia to około 6 metrów. Obraz jest mocno zamazany, jednak ich pole widzenia jest dużo szersze niż nasze oraz znacznie lepiej reagują na ruch. Mogą go zobaczyć nawet 10 x szybciej niż człowiek.

Czy kot widzi kolory?

Czy kot widzi kolory? Skala widzialnych barw jest znacznie węższa niż ludzka. Dobrze radzą sobie z odcieniami zieleni, błękitu, żółci oraz szarościami. Nie dostrzegają natomiast czerwieni. Zazwyczaj widzą plamy barwne pozbawione konturu.

W przypadku widzenia w nocy kotom wystarczy naprawdę minimalna ilość światła, by mogły widzieć równie dobrze, jak w jasny dzień. Budowa ich oczu pozwala na pracę w tak ekstremalnych warunkach, które człowiekowi sprawiają już nie lada trudności w wykonywaniu najprostszych czynności. Żeby móc coś zobaczyć potrzebujemy aż 6 razy więcej światła niż nasi koci pupile.