Jak opiekować się kurczakami?

Hodowla kur to pomysł, który w dobie mody na zdrowe odżywianie się, pojawia się w głowie coraz większej liczby osób, mających ku temu możliwości. Wystarczy wygospodarować odpowiednią przestrzeń na wybiegu, zapewnić kurnik i zadbać o odpowiednie żywienie np. z firmy DOLFOS. Opiekowanie się kurczakami należy do jednych z najłatwiejszych i najbardziej wdzięcznych kwestii, jeśli chodzi o jakiekolwiek zwierzęta hodowlane, bo efekty są bardzo szybie i jeśli odpowiednio się o wszystko zadba, to zwrot wydatków może być bardzo szybki i to z samych jajek.

Hodowla własnych kur

Żeby rozpocząć hodowle kur, najpierw warto sprawdzić lokalne przepisy, czy nie określono żadnych przeciwwskazań dla takiej działalności. Oczywiście takie kwestie są rzadko weryfikowane przez służby, ale warto być zabezpieczonym. Ograniczenia mogą dotyczyć wielkości kurnika, a nawet liczby kur w stadzie.

Po podjęciu decyzji należy wyszukać odpowiednie miejsce na wybieg i kurnik. Szacuje się, że jedna kura potrzebuje około 0,3 m kwadratowego w kurniku oraz minimum 1 m kwadratowego na wybiegu. Na wybiegu ptaki powinny mieć stały dostęp do wody pitnej, więc warto zaopatrzyć się w jakiś pojemnik. Kurnik powinien być na tyle wysoki, żeby można było bez większego problemu wejść do środka i zebrać jajka.

Istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa kur, bo psy oraz lisy mogą po prostu zabijać nasze kury. Dlatego kurnik powinien być zamykany, a wybieg otoczony siatką.

Kiedy kury już mają swoje lokum, należy przypilnować stałego dostępu do pożywienia. Oczywiście kury mogą się żywić same – chodząc na wolnym wybiegu lub w obrębie swojego ogrodzonego miejsca. Warto jednak pamiętać także o paszy, którą można nabyć na www.dolfos.pl. Jajka są znoszone od wiosny do jesieni i można się spodziewać dwóch sztuk, co trzy dni. Żeby to się udało, należy zapewnić kurom kilkanaście godzin dziennie na wybiegu. Do znoszenia jajek nie wymaga się koguta. Jeżeli jednak ktoś będzie chciał zwiększać liczbę swojego stada, to wtedy należy zadbać o zapłodnione jaja, czyli dokupić do koguta.