Najniebezpieczniejsze zwierzęta Indii. Kobra indyjska

Kobra Indyjska, zwana również okularnikiem indyjskim, to jeden z najgroźniejszych gatunków węży.
Zamieszkuje głównie Pakistan, Sri Lankę, Nepal, Indie oraz Bangladesz.
Charakterystycznym dla tego węża, jest kaptur szyjny z rysunkiem okularów, który rozciąga gdy czuje się zagrożona. Występuje w różnych kolorach, choć najbardziej popularny jest kolor brązowy lub piaskowy. Dorasta do maksymalnej długości 180 cm. Kobra, posiada bardzo duże, haczykowate zęby. Jad jest bardzo silny, więc ukąszenie może zakończyć się śmiercią, w przypadku nie podania surowicy na czas.

kobra indyjska

Kobra Indyjska składa od 9 do 40 jaj. Nad ich bezpieczeństwem czuwa nie tylko samica, która często otacza gniazdo swoim ciałem, ale również samiec.
Po dwóch miesiącach wykluwają się młode kobry, które od urodzenia, posiadają groźny jad. Węże bardzo szybko rosną, jednak dojrzałość rozrodczą osiągają dopiero po dwóch latach.
Kobra żywi się głównie małymi gryzoniami jak szczury czy myszy. Zjadają również małe jaszczurki, żaby oraz jaja ptaków. W poszukiwaniu pożywienia, często zbliżają się do terenów zamieszkiwanych przez ludzi.
W Indiach kobra czczona jest jako obiekt kultu. Legenda głosi, że podczas samotnej wędrówki, Budda zasnął na pustyni. Przed słońcem ochronił go kaptur kobry.