Właściwy sposób odżywiania

Obecnie środowisko naturalne jest coraz bardziej zanieczyszczone, a otyłość i cukrzyca to choroby dotykające coraz młodszą część społeczeństwa zaczyna się mówić o zdrowej żywności. Pojawia się moda, na aktywny tryb życia i zdrową dietę. Jednak czym tak naprawdę jest właściwa dieta?

 

Z zagadnieniem odpowiedniej diety ściśle powiązana jest zdrowa żywność. Istnieje przekonanie, że taka żywność jest zdecydowanie droższa od tej dobrze nam znanej, jednak nie jest to do końca prawdą. Zdrowe odżywianie to wybieranie wartościowych w składniki odżywcze warzyw, owoców i olejów. Warto zacząć dbać o swoje zdrowie, samopoczucie i urodę już od najmłodszych lat, a nasze codzienne wybory mają niebagatelne znaczenie dla nas w przyszłości.

 

Olej czy oliwa?

 

W naszej kuchni najczęściej korzystamy z oleju rzepakowego oraz oliwy z oliwek. Warto wiedzieć w jakich warunkach wykazują korzystne działanie na nasz organizm. Olej rzepakowy jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, dlatego jest odpowiedni smażenia. Oliwa z oliwek to cenne źródło polifenoli, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników w organizmie. Oliwa powinna być spożywania na zimno np. do sałatek, tylko wtedy zachowuje swoje prozdrowotne właściwości.

 

Woda czy sok owocowy?

 

W reklamach soków owocowych możemy usłyszeć, że są źródłem świeżych warzyw i owoców. Jednak tak naprawdę większość z nich zawiera zaledwie kilka procent owoców, zaś reszta składu to aromaty, barwniki i substancje słodzące. Jeżeli masz taką możliwość zawsze wybieraj wodę, która doskonale nawadnia nasz organizm.