Jakiego psa wybrać? To musisz wziąć pod uwagę!

Pies bywa nazywanym najlepszym przyjacielem człowieka, jednak zanim ulegniesz modzie i wybierzesz rasę psa, którego często widzisz na Instagramie, lepiej zastanowić się, czy lepszy będzie dla Ciebie labrador retriever czy może jamnik? Jak to sprawdzić? Najlepiej odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań związanych z psem.

Szczenięta zawsze są urocze, jednak z czasem wyrastają nierzadko na pokaźnych rozmiarów psy. Wybór rasy psa przed zakupem jest niezwykle ważny, dlatego zanim szczenięta poznają nowych właścicieli, warto wiedzieć, czy upatrzony pies wykazuje skłonności zbliżone do naszego charakteru. Oto, co warto wiedzieć przed odwiedzeniem hodowli.

Labrador retriever czy pekińczyk – wybieramy rozmiar psa

Aby być świadomym zakupu psa z hodowli, lepiej nie podejmować decyzji o zakupie pod wpływem impulsu, np. kiedy zobaczymy szczenięta u znajomych czy rodziny. Dlatego warto rozważyć wszystkie aspekty związane z życiem z czworonogiem. W tym celu przydatny będzie poradnik opublikowany przez Związek Kynologiczny w Polsce, w którym znajdziemy kilka ważnych wskazówek na temat rozmiaru psa. Dla przykładu duże psy potrzebują więcej przestrzeni. Jeśli szukasz pupila do małego mieszkania, labrador retriever może nie być najlepszym pomysłem. Trzeba również pamiętać o tym, że im większy będzie pies, tym poważniejsze zniszczenia mogą mieć miejsce z jego udziałem w domu. Dlatego szczeniaczki z hodowli warto zabrać od razu do psiego przedszkola, gdzie przejdą podstawową tresurę i zdobędą pożądane przez właścicieli umiejętności. Duże psy przeważnie wymagają też sporej dawki ruchu. Jeśli nie należymy do osób lubiących aktywny tryb życia, lepiej wybrać typowego “kanapowca”, który będzie towarzyszył nam w chwilach relaksu.

Drugą grupę czworonogów tworzą tzw. psy użytkowe. Tutaj zaliczymy przede wszystkim wszelkiego rodzaju rasy myśliwskie, gdzie już szczeniaki wykazują instynkty związane z polowaniem i tropieniem. Takiego szczeniaka trudno utrzymać w mieszkaniu, a nawet jeśli się na to zdecydujemy, będzie wszędzie szukał zabawy czy innego zajęcia, co może mieć opłakane skutki np. dla mebli. Przedstawiciele ras myśliwskich zazwyczaj mają niespożyte zasoby energii, co nierzadko utrudnia ich opanowanie. Jeśli planujesz zakup psa do mieszkania w mieście, lepiej postawić na spokojniejsze rasy jak labrador retriever. Dlatego chociażby hodowla labradorów to często miejsce, gdzie szukają szczeniąt osoby o spokojniejszym usposobieniu.

Hodowla labradorów – czego możemy spodziewać się po przedstawicielach tej rasy?

Labradory to jedne z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Nie jest to przypadek, ponieważ labrador retriever to niezwykle towarzyski, a przy tym inteligentny pies. Labradory w zaskakującym tempie przyswajają nową wiedzę. Cechują się wysoką inteligencją i należą do spokojnych i towarzyskich psów. Jeśli masz w domu labradora, nie będzie on raczej obrońcą domowego ogniska, a raczej towarzyskim druhem, który chętnie da się pogłaskać gościom. Sprawdź hodowlę www.athemi.pl, gdzie być może już czeka na Ciebie szczenię fantastycznego labradora.

Jeśli jednak wydaje Ci się, że labrador to typowy kanapowiec, który dobrze czuje się w cichym i spokojnym otoczeniu, jesteś w błędzie. Już szczeniaczek potrzebuje odpowiedniej porcji ruchu, która tylko rośnie z wiekiem psa. Koniecznie wyprowadzaj go na smyczy, najlepiej na długi spacer, żeby zadbać nie tylko o zabawę, ale przede wszystkim zdrowie czworonoga. Labrador świetnie dogaduje się z dziećmi, dlatego ten radosny ale jednocześnie spokojny pies to idealne rozwiązanie dla osób, które mają już rodzinę i chcą ją powiększyć o pupila. Labrador jest skory do zabawy z każdym członkiem rodziny.