Własne Królestwo Skrzydeł: Klatki dla Papug, Gdzie Komfort Spotyka się z Bezpieczeństwem.

Stając się właścicielem jakiegokolwiek zwierzątka trzeba zapewnić mu maksymalny poziom ochrony i bezpieczeństwa. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku papug. Te ptaki są niezwykle towarzyskie. Wymagają także odpowiednich warunków bytowych. Jakie klatki wybrać i jak je wyposażyć?

Klatki dla papug – jakie wymiary sprawdzą się najlepiej?

Klatka dla papugi powinna być duża. Oczywiście nawet największa klatka nie zastąpi regularnego latania. Stąd też codziennie, przynajmniej na kilka godzin, warto, a wręcz trzeba wypuszczać ptaszka. W przypadku małych papużek, np. falistych absolutnym minimum jest klatka 50×50 cm, ale zdecydowanie lepiej postawić na większe modele. Zwróćcie jeszcze uwagę na kształt klatki. Można zdecydować się na klatki dla papug prostokątne. Takie modele są najbardziej tradycyjne. Dostępne są też klatki w kształcie walca, czy też zaokrąglone. Jeżeli nie macie dużej przestrzeni, to wybierzcie klatkę prostokątną, w której ptak wykorzysta całą przestrzeń. Klatki walcowe uznaje się za mniej funkcjonalne, podobnie jak te zaokrąglone. Jeżeli już się na takie decydujecie, to wybierzcie możliwie największy wymiar. Nie można jeszcze zapomnieć o sprawdzeniu materiału, z którego klatka jest wykonana. Do wyboru są klatki z ocynkowanego metalu, ale i malowane. Te pierwsze są stosunkowo mocne i odporne na korodowanie. Trzeba jednak pamiętać, że sok z owoców podawanych papugom może reagować z materiałem, stąd nigdy nie należy kłaść zarówno owoców, jak i warzyw na kraty. Tańsze są klatki malowane farbą, jednak trzeba uważać, by ptaszek nie zdrapywał dziobem farby, gdyż to może spowodować jego zatrucie.

Jak dobrze wyposażyć klatkę dla papugi?

Jak już wspominaliśmy papugi są ptakami bardzo towarzyskimi, dlatego też w klatce nie może zabraknąć zabawek. Bardzo dobrze sprawdzają się różnego rodzaju półeczki, po których ptak może wędrować, ale możecie również wybrać huśtawki. Oczywiście aby ptak się nie nudził przyda się też kostka wapienna, która ma również właściwości prozdrowotne, gdyż uzupełnia wapń w organizmie. Na wyposażeniu musi znaleźć się też karmnik. Jeżeli macie dwa ptaszki, to najlepiej wyposażyć klatkę w trzy karmniki, tak by nie było pomiędzy nimi kłótni. Przydatne są także żerdki. W klatce należy umieścić kilka sztuk na różnych wysokościach. Niezbędne jest także poidełko.