Jak powinna wyglądać psia kąpiel?

Często kąpiel czworonoga jest prawdziwym wyzwaniem – zwłaszcza jeśli w naszej rodzinie mamy, któregoś z przedstawicieli dużych ras. Niektórzy właściciele zwracają uwagę, że kąpanie psów może być dla nich szkodliwe. Czy jest to prawda?

Kąpać czy nie kąpać?

Prawda zawsze leży pośrodku. Zbyt częste mycie psa, zwłaszcza z użyciem silnych szamponów, może prowadzić do przesuszenia skóry oraz zachwiania jej równowagi. Będzie ona wówczas znacznie bardziej podatna na uszkodzenia i infekcje.

Z kolei brak kąpieli i innych sposobów dbania o psią higienę może prowadzić do przytkania porów, a co za tym idzie nieoddychania skóry. Pojawiają się wówczas świąd i stany zapalne, mogące prowadzić do bardziej niebezpiecznych chorób skórnych.

W jaki sposób i jak często kąpać psa?

Zdecydowanie należy psy kąpać, zachowując jednak zdrowy rozsądek i przeprowadzając zabieg, wówczas gdy zaobserwujemy, że jest naprawdę konieczny.
Zanim do niego przystąpimy, warto się przygotować – mieć pod ręką ręczniki oraz właściwy szampon, dopasowany do potrzeb włosów naszego psa. Kąpiel powinna przebiegać spokojnie i bez nerwowości. Wówczas i właściciel i pies będą z pewnością zadowolone.