Czym jest przedogródek?

Przenikające się przestrzenie

Przedogródek to miejsce, w którym publiczna a także prywatna strona posesji przenikają się wzajemnie. Jest to swego rodzaju teren półprywatny, który prowadzi dalej do strefy będącej już ściśle prywatną – domu, a także ulokowanego nieopodal zacisznego ogrodu.

Widoczny z zewnątrz, dostępny z wewnątrz

Zazwyczaj przedogródki widać już przechadzając się po ulicy, jednakże dostęp do nich mają jedynie osoby, które są upoważnione by przekroczyć wyznaczoną przez ogrodzenie granicę. Jest to miejsce o niedocenianej roli, stąd często zniedbywane. Stan przedogródka daje świadectwo o mieszkańcach domu, ich otwartości, upodobaniach, usposobieniu czy gospodarności.

Przedogródek to miejsce, które pozwala na wyrobienie sobie tak istotnego pierwszego wrażenia przez interesantów i gości, miejsce to powinno być swego rodzaju wizytówką i ozdobą dla frontowej części domu.
By zaznaczyć rangę miejsca, często w kompozycji przedogródka umieszcza się rośliny symetrycznie po dwóch stronach wejścia, elementy te nazywa się mianem strażników.

Ścieżkę, która wiedzie do drzwi domu zazwyczaj dekoruje się wykorzystując efektowne nasadzenia. Ich wzory stanowią echo dawnych pałacowych i dworskich założeń, natomiast ich korzeni można doszukiwać się w starożytnym imperium Romańskim, a także w Grecji.

W sytuacji gdy posesja jest otoczona niskim bądź ażurowym ogrodzeniem, można z ulicy zobaczyć dom i będący bezpośrednio przed nim kawałek działki. To, jak zagospodarujemy ten teren wymaga starannych przemyśleń i wykorzystania roślin w taki sposób, by uwydatniały one walory elewacji, lub pozwalały zamaskować ewentualne niedociągnięcia architektury.

Jeśli natomiast dom jest wycofany w głębi działki, grupy wyższej zieleni możemy posadzić w taki sposób, by tworzyła kulisy, które osłonią część budynku i przedogródka – pozwoli to na zapewnienie sobie odrobiny intymności. Nie należy przy tym zapominać, że wejście do domu musi być zawsze dobrze widoczne, tak samo jak wjazd na posesję.