Powszechnie syndrom urologiczny u kotów kojarzy się głównie z wysterylizowanymi kocurami. Problem może jednak dotyczyć również zwierząt niekastrowanych oraz kotek.
SUK przyczyny
Jako podstawowe przyczyny występowania schorzenia podaje się: wirusy, skłonności genetyczne, zapalenia pęcherza, małą ilość ruchu, nadmiar magnezu w karmie, zbyt mało wypijanych płynów. Niektóre z przyczyn mogą występować wspólnie. Czasami wystarczy jednak tylko jeden z wymienionych elementów.
Schorzenie polega na powstawaniu kryształków w moczu, które mogą zatkać ujście cewki moczowej. Następuje wówczas zatrucie całego organizmu, pęknięcie pęcherza, a w przypadku nie udzielenia fachowej pomocy śmierć w ciągu 48 godzin.
Objawy syndromu
Pierwszymi objawami schorzenia są problemy z oddawaniem moczu i ból z tym związany. Oprócz tego może się pojawić brak apetytu i apatia.
Syndrom urologiczny kotów leczenie
W przypadku zatkania cewki moczowej leczenie rozpoczyna się od delikatnego udrożnienia jej z pomocą cewnika. Większe kamienie niestety trzeba usunąć operacyjnie. Niekiedy wykonuje się również zabieg wyszycia cewki moczowej, który polega na skróceniu i poszerzeniu organu. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko zachorowań w przyszłości.
SUK lepiej zapobiegać niż leczyć. Zadbajmy by nasz pupil dużo pił, miał sporo ruchu i odpowiednią karmę.