Nie tylko ludzie mogą się przeziębić. Również czworonogi mogą złapać infekcję górnych dróg oddechowych, popularnie znaną jako nosówka u kotów. Jakie są objawy nosówki u kota? Jak możemy pomóc naszemu pupilowi w szybkim powrocie do zdrowia?
Nosówka u kota objawy
Choroba ta jest również nazywana kocim tyfusem lub panleukopenią. Wywołuje ją wirus, a zarazić się nią można przez powietrze. Najwcześniej zachorowanie następuje w pierwszych tygodniach życia kociąt (najczęściej między 4 a 6 tygodniem), a najczęściej pojawia się do 4 miesiąca życia.
Początkowymi objawami jest gorączka i brak apetytu. Później pojawiają się biegunka i wymioty oraz gwałtowny spadek białych krwinek. Po przejściu choroby koty zyskują odporność do końca życia, podobnie jak po przyjęciu szczepionki.
Leczenie nosówki
Wstępne rozpoznanie stawia się po badaniach krwi. Stuprocentową diagnozę można postawić dopiero po badaniu kału. Leczenie polega na podawaniu dożylnie antybiotyków oraz odżywianiu i nawadnianiu tą samą drogą – ze względu na uszkodzenie przez wirusa jelit, zwierzę nie jest w stanie przyjąć w innej formie posiłków. Podaje się również aminokwasy i dodatkowe witaminy.