Dodatki paszowe dla drobiu. Premiks dla brojlerów.

Premiks to mieszanka mineralno – witaminowa, która służy jako uzupełnienie paszy w żywieniu drobiu. Premiksy wzbogacone są także aminokwasami, enzymami, antybiotykami paszowymi, kokcydiostatykami, probiotykami czy barwnikami żółtka. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze premiksu i czym charakteryzuje się dobry premiks?

Premiksy dla brojlerów:

  1. Stymulator wzrostu jest to antybiotyk paszowy. Ich stosowanie w premiksach jest bezpieczne i ekonomiczne. Antybiotykami, które dopuszczone zostały do stosowania są: flawomycyna, salinomycyna i avilamycyna. Stosowanie ich nie powoduje u ludzi zjawiska odporności. Stymulatory wzrostu nie mają okresu karencji, dlatego mogą być stosowane do końca tuczu. Badania wykazały, że zastosowanie flawomycyny w żywieniu 30 ton brojlerów prowadzi do znacznych oszczędności na paszy na poziomie 2,7 ton.
  2. Kokcydioza to choroba jelit u drobiu, którą wywołują pierwotniaki z rodziny Eimeria. Pierwotniaki te są odporne na dezynfekcję i ich całkowite wyeliminowanie ze środowiska jest niemożliwe. Chcąc uchronić drób przed kokcydiozą lub złagodzić przebieg infekcji, należy sięgnąć po premiksy dla brojlerów, które w swoim składzie zawierają kokcydiostatyki. Są one stymulatorem systemu immunologicznego, poprawiają również kondycję zdrowotną zwierząt. Kokcydiostatyki są bezpieczne dla brojlerów, a także dla niosek. Nie wpływają negatywnie na smak i zapach mięsa, a w przypadku niosek na wartości jaj.
  3. Probiotyk w premiksie dla brojlerów optymalizuje pożądaną ilość dobrych bakterii w jelitach. Redukuje także niebezpieczną mikroflorę, wywołującą zaburzenia trawienia. Dodatek probiotyku jest także pomocny w profilaktyce kokcydiozy.
  4. Barwnik do żółtka, zarówno czerwony, jak i żółty dają odpowiednie wybarwienie. Pamiętać należy jedynie, że dopiero ich połączenie daje zadowalające efekty.
  5. Betaina w premiksach dla brojlerów poprawia pH żołądków. Zadaniem betainy jest rozbicie białka na mniejsze elementy, dzięki czemu w jelicie cienkim będzie ono łatwiej przyswajalne.

Jakie premiksy dla brojlerów sprawdzą się najlepiej?

Premiks dla brojlerów stanowi niezwykle istotną, choć niewielką część mieszanki dla drobiu. Ich udział zazwyczaj oscyluje w granicach 0,5 – 2,5 procent. Stając przed wyborem, jaki premiks wybrać, nie warto sugerować się jedynie ceną. Wskutek różnej zawartości, jakości i przyswajalności premiksów, brojlery różnie przybierają na masie, a także zróżnicowana jest śmiertelność kurcząt. Wysokiej klasy premiks musi kosztować więcej niż najtańszy odpowiednik. Kierując się jedynie wyznacznikiem cenowym ( kupowanie najtańszego premiksu) szkodzimy na dłuższą metę hodowli. Dla przykładu możemy podać premiks, który kosztuje nieco więcej i premiks, który kosztuje mniej. Przy takiej samej podaży dla brojlerów, obu premiksów, możemy zaobserwować, że w wieku sześciu tygodni masa brojlerów karmionych droższym premiksem wynosi 2,2 kg, natomiast tańszym 2 kg. Biorąc pod uwagę liczebność stada około 10 tys. sztuk, można łatwo zaobserwować, że droższy premiks przynosi lepsze efekty dla hodowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *