Planujesz zakup kota lub już masz kota w domu, jako współlokatora, towarzysza?
Niezależnie od udzielonej odpowiedzi na powyższe pytanie warto czegoś nowego dowiedzieć się albo odświeżyć pewne informacje o naszych kochanych kocich czworonogach.
W każde dziedzinie także i tak: hodowli i posiadaniu kota – cały czas zachodzą nieustanna/ regularne zmiany.
Zadbaj o swojego kota, bez względu od jego rasy i gabarytów
Prawidłowa opieka, czyli właściwe dbanie o swojego kociego pupila to podstawa, niezależnie od jego gatunku, czy jego cech fizycznych.
Powyższe stwierdzenie, a także zasady i informacje – poniżej ujęte w tekście dotyczą zarówno kotów małych (miniaturka), normalnych (dachowców), jak i tych największych kocurów domowych- określanych przez hodowców oraz ich właścicieli jako największe koty domowe .
W codziennej pielęgnacji naszych kocich przyjaciół najważniejsze jest:
-zdrowe żywienie to postawa, zalecana karma dla nich, to wysokiej jakości mokry posiłek mięsny (z możliwie jak największą zawartością mięsa w samym produkcie);
-dbaj szczególnie o jego sierść poprzez: czyszczenie uszu, obcinanie jego pazurów;
-zapewniaj własnemu kotu bezpieczeństwo dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu okien i chowanie lub zabezpieczanie- niebezpiecznych przedmiotów w mieszkaniach lub innych pomieszczeniach w czasie pobytu zwierzęcia;
-zapewniaj swojemu kotu stały dostęp do świeżej wody, a jeżeli Twój kot mało pije, wówczas dolewaj mu ją o posiłku;
– jak wszystkie inne koty, także i też największe koty domowe potrzebują rozrywki, zabawy oraz ruchu, pamiętaj o tym: ruch to zdrowie, zadbaj więc o miejsca do waszych wspólnych igraszek lub jego samodzielnych zabaw;
-profilaktyka, jeszcze raz profilaktyka, nie tylko u ludzi – regularne wizyty u weterynarza, szczepienia, badania pozwolą twojemu kotu znacznie dłużej żyć, dzięki dobremu jego zdrowiu ogólnemu;
Choroby zakaźne pojawiające się u wszystkich kotów
Niestety nawet największe koty domowe mogą zachorować, przypadłość zdrowotna może dopaść wszystkie mruczki, a żaden z nas właścicieli ani żaden z hodowców tego nie chce.
Dlatego trzeba mieć to nieustannie na uwadze-kondycję zdrowotną naszych kocich sympatycznych towarzyszy.
Kocie rasowce jako największe koty domowe mają najczęściej problemy z chorobami przekazywanymi drogą genetyczną. Dodatkowo wielu kocich przedstawicieli własnego gatunku -od urodzenia zostaje obciążona pewną przypadłością.
Choroby przenoszone przez koty, nierzadko często drastycznie skracają ich życie, są to najczęściej choroby o podłożu wirusowym.
Wirusy występujące u kotów
Bardzo niebezpieczną chorobą u kotów jest zespół objawów, co gorsze – występujące powikłania. Wywoływane m.in. przez wirusa FIV. Patogen ten należy do grupy wirusów immunologicznych. Ma on podobne objawy do ludzkiego odpowiednika patogenu ludzkiego, takiego jak HIV, który powoduje zespół AIDS u ludzi.
Drogą do zakażenia naszego pupila stanowi głównie przez krew.
Albowiem wszystkie koty z FIV-em mogą żyć bardzo długo.
Ponadto każda inna choroba, także takie zwykłe przeziębienie może okazać się, ale nie musi- śmiertelne w skutkach.
Koty mogą również zapaść na FeLV (odpowiednik ludzkiej białaczki). Tutaj jest podobnie jak z FIV. Zwierzęta mogą żyć z nim przez długie lata i umrzeć jedynie śmiercią naturalną.
Zdarza się jednak, że osobniki z osłabionym już układ immunologiczny, których organizm przestaje radzić sobie z wirusem- po prostu umiera, nawet w ciągu kilku dni. Wpływ na taki obrót sprawy ma złapanie przez kota dodatkowe okresowego przeziębienia lub innej infekcji.
Najgroźniejszą chorobą roznoszoną przez koty, to choroba nazywana FIP.czyli zakaźne zapalenie otrzewnej. Zarażone zwierze kwalifikuje się w tym jakże dramatycznym przypadku do natychmiastowej eutanazji. Ponieważ choroba ta jest niewyleczalna i sprawia zwierzęciu zbyt dużo bólu.
Na koniec warto mocno to podkreślić:
Najważniejsze w tym wszystkim jest jedno – wszystkie wymienione tutaj wirusy są śmiertelne jedynie tylko dla kotów, nie są na nie całkowicie podatne inne zwierzęta oraz rzecz naturalna – ludzie.